Doç. Dr
Muzaffer AL

SIKÇA SORULAN SORULAR

Genel Cerrahi Uzmanı
Doç. Dr. Muzaffer AL

SIKÇA SORULAN SORULAR

Düşük kilolu hastalara obezite ameliyatı yapıyor musunuz?

Hayır. O hasta gruplarında ameliyat dışı endoskopik yolla yaptığımız tercihe göre Mide botoxu ya da Mide balonu yöntemi uyguluyorum.

Mide Balonum var botox yaptırabilir miyim?

Evet yaptırabilirsiniz.

Mide küçültme ameliyatının bir riski var mı?

Her ameliyatın kendine göre bazı riskleri var. Özellikle kaçak riski daha daha küçük bir mide yapıldığından mide içindeki basınç ve teknik problemlere bağlı genelde yemek borusu ile mide arasındaki küçük bir alanda daha çok olmaktadır. Bunu önlemek için öncelikli tecrübe çok önemli. En kaliteli stapler denen cihazları kullanıyoruz. Uygun ve kaliteli stapler kullanmak çok önemli. Aynı zamanda staplaer hattını  dikişlerle kapatıp hem kanamayı önlüyor hem de stapler hattına destek sağlıyoruz. Ameliyatta  metilen mavi su verilerek stapler hattını test ediyoruz. Tüm bunlara rağmen riski %0 yapamayız.

Mide by pasında sürekli vitamin kullanmam gerekiyor mu?

Evet. Mide baypasında  incebağırsağın belli bir kısmını emilim dışında bırakacağımızdan  özellikle ömür boyu dışarıdan vitamin almanız gerekiyor.

Mide By pass riski var mı?

Burada da yeni mide ile incebağırsağın birbirine ekleme yerinin uyumu ve sağlıklı iyileşmesi gerekiyor. Sleeve gastrektomi (mide küçültme) ameliyatında olduğu gibi en kaliteli stapler kullanıyoruz. Stapler hatlarını dikişlerle destekliyoruz. Metilen mavi kaçak testi rutin yapıyoruz. Çok düşük olan bu riski yine de %0 yapamayız.

Obezite ameliyatlarında yaş sınırınız var mı?

Obezite ameliyatlarını genellikle  18- 65  yaş arasında uyguluyorum. Bunun dışındaki hastalarda hastanın durumu diğer ek problemlerini  göz önüne alarak konseyimizle karar veriyoruz.

Mide küçültme ameliyattan sonra kaç gün hastanede kalırım, normal hayatıma ne zaman dönerim?

Ortalama 3 gün hastanede kalıyorsunuz . Yaklaşık 10 gün içinde normal hayatınıza dönebilirsiniz.

Mide by pass tan sonra hastanede kaç gün kalırım ve ne zaman normal hayatıma dönerim?

Hastanede ortalama 3 gün kalıp 10 gün sonra normal hayatınıza dönebilirsiniz.

Kilo verdiğimde sarkmalarım olur mu?

Genellikle sağlıklı kilo veren ve düzenli spor yapan hastalarda genelde bu durumu görmüyoruz. Yine de bu durum oluşursa istenilen kilo seviyelerine geldiğinizde plastik cerrahiden destek alınmaktadır.

Mide botoxunu kimlere uyguluyorsunuz?

Vücut kitle indeksi  27 yukarısı ve 35 altında olan obez  hastalara uyguluyorum. Genellikle fazla kilosu olmayan hedefi 15-20  kilo vermek olan obez grupta tercih ediyorum. İşlemden sonra dengeli beslenme protokolünüz beslenme uzmanımız tarafından veriliyor. 6 ay sonra işlemi tekrarlayabiliyoruz.

Mide botoxu yaptırdım ne zaman gebe kalabilirim?

Mide botox işleminden 6 ay sonra gebelik düşünebilirsiniz.

Mide balonu nedir? Nasıl yapılıyor? Kimlere uygulanıyor?

Mide balonu endoskopik yolla sedasyon altında yapılıyor. Ayarlanabilir balon endoskopi yardımıyla mideye yerleştirilip  yaklaşık 400-700 cc sıvı ile şişirilip mide de bırakılıyor. Amacı midede doygunluk hissi yaratarak acıkmayı ve çok yeme isteğini azaltmak. Mide balonu da diyetle birlikte 10-20 kilo gibi kilo vermek isteyen hastalarda tercihe göre uygulanıyor .Mide balonu 1 yıl sonra çıkarılması gerekiyor. Daha çok  süper obez hastalarda anestazi rahatlığı için bariatrik ameliyattan önce ya da cerrahiden korkan ve genel durumu bariatrik ameliyata uygun olmayan morbid obez hastalarda ve yine vücut kitle indeksi düşük  kişilerde diyete yardımcı olarak uygulamaktayız. Dengeli beslenmeniz beslenme uzmanımız tarafından düzenlenecektir.

Mide küçültme ameliyatından sonra vitamin sürekli vitamin almam gerekiyor mu?

Hayır. Sadece kilo verme döneminde labaratuar tahlillerinde eksiklik olursa veriyoruz. Rutinde vermiyoruz.

Mide botoxu nedir? Nasıl yapılıyor?

Sedayon altında endoskopik yolla yapıyorum .ortalama 15 dk sürüyor. 1 saat içinde normal hayatınıza geçebilirsiniz. Endoskopik yolla clostiridium botilium toksinini mide kas dokusu içine 20 farklı noktadan uygulayarak mide boşalmasını geciktirip daha uzun tokluk hali sağlıyoruz.  Aynı zamanda mide fundus bölgesindeki iştah sağlayan  gherelin hormon aktivitesini azaltıyoruz.

Mide küçültme ameliyatı kaç saat sürüyor?

Mide küçültme ameliyatı ortalama 45 dk sürüyor.

Mide by pass kaç saat sürüyor?

Ortalama 1,5 saat sürüyor.

Mide küçültme ameliyatından sonra yeniden kilo alabilir miyim?

Her obezite ameliyatında sağlıklı kilo vermek için beslenme uzmanı eşliğinde dengeli beslenme ve düzenli spor çok önemlidir. Eğer mide küçültme ameliyatından sonra midenizin aldığından fazlasını yemeye kalkar buna dikkat etmez beslenme uzmanınızın uyarılarına uymazsanız küçük olan midenizi genişletip yeniden kilo alabilirsiniz.

Uyku Apnem var obezite ameliyatından sonra düzelir mi?

Evet. Özellikle kilo kaybı ve yağ metabolizmasının düzenlenmesinden dolayı bu probleminizde de iyileşme olmaktadır.

Her obezite hastasına aynı ameliyatı mı yapıyorsunuz?

Hayır. Hastanın yaşı, beslenme alışkanlıkları, takibe uyup uyamayacağı ve ek problemlerini dikkate alarak hangi ameliyat yöntemini yapacağımızı hastamızla beraber konuşarak karar veriyoruz.

whatsapp